ABD'deki camiler ve İslami kuruluşlarda sanal bayram hazırlığı

EW YORK (AA) - MÜCAHİT OKTAY - ABD'de yaşayan Müslümanlar pazar günü idrak edilecek Ramazan Bayramı'na hazırlanırken, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle alternatif bayram kutlaması ve programları düzenlenecek.

Kovid-19 salgını sürecinde önlemler kapsamında camilerde iftar ve teravih programlarından mahrum kalan Müslümanlar, sosyal mesafe kuralları gereği sanal ortamda bayram kutlamaya hazırlanıyor.

ABD’nin başkenti Washington DC yakınlarındaki Amerika Diyanet Merkezinde salgın nedeniyle bayram namazı programa alınmazken, bölgede yaşayan çocuklar için sosyal mesafe kuralları çerçevesinde alternatif kutlama planı yapıldı.

ABD’deki en büyük Türk camisini de bünyesinde bulunduran Diyanet Merkezi'nin internet sitesinden yapılan açıklamada, bayramda çocukların aileleriyle gelip, arabalarından inmeden hediyelerini alabileceği, yol kenarında gül ve balonlarla süslü masalar ve 3 ayrı hediye tezgahının hazır olacağı ifade edildi.

Açıklamada, çocuklar için bayramın üçüncü gününe kadar farklı dillerde video formatlı ücretsiz masal kitabı dinletisi hizmeti sunulacağı belirtildi.

New York Din ve Sosyal Hizmetler Ataşesi Sinan Dedeler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''New York ve çevre eyaletlerdeki camilerde bayram namazı kılınamayacağını üzülerek söylüyorum. Diyanet Merkezinden bayram hutbesi canlı yayınlanacak, bizler ve imam arkadaşlarımız da camilerimizden bayram sohbeti yayınlayacağız.'' dedi.

- Bergen Diyanet Camisinden videolu bayram tebriği